BRC (British Retailer Consortium)

Tüm gıda güvenliği ve yasal konuları içeren geniş bir kapsama sahiptir ve hem tedarikçi hem de perakendeci  için dikkat edilmesi gereken konuları işaret eder.

BRC standardı artık uluslararası tanınırlıkta bir üstünlük göstergesidir. BRC sertifikasyonu ise tedarikçilere ve marka sahiplerine, perakendeciler için teknik uygunluğu onaylar. Ürünle ilgili yasal gereklilikler hakkında yol gösterir ve kullanıcı güvenliğini sağlar.

Perakendeciler, üreticiler, ihracatçılar, yemek firmaları, katkı maddesi üreticileri ve gıda hizmet sektörü bu standarttan faydalanabilir. Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya, Uzak Doğu, Avustralya, Güney ve Kuzey  Amerika’daki tedarikçiler tarafından uygulanmaktadır.

BRC Standartları

1) BRC Global Standart: Gıda – Food

Gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardının sağlanması amacıyla BRC büyük İngiliz perakendecileriyle “BRC – Gıda Standardını” yayınladı. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler.

2) BRC Global Standart: Tüketici Ürünleri – Customer Products

Özel markalı ürünlerle ilgili yasal yükümlülükler tedarikçilerin teknik yeterliliklerinin onaylanmasını da içeren faaliyetleri kapsar. Bu standart İngiltere’ ye tüketici ürünleri tedarik eden firmaların belgelendirilmelerinde genel bir temel sağlayarak perakendecilerin yasal yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine ve tüketicilerin korunmasına yardımcı olur.

3)BRC/IOP: Ambalaj Standardı – Packing Standart

Standart perakendecilere gıda ürünleri için ambalaj tedarik eden firmaların denetlenmesi için genel bir temel oluşturarak tüketicilerin korunmasını sağlamaktadır.

4) BRC/FDF: Non – GM Gıda – Food Standart

Genetik olarak değiştirilmiş olmayan ürünler (örn. mısır, soya) ve bunlardan türetilen (örn. mısır şurubu, soya peyniri) gıdalara olan müşteri talebi, bu tip ürünler ve onlardan türetilen gıdaların tedarikini kolaylaştırmak için birçok “korunmuş kimlik (genetik özellik)” sisteminin oluşturulmasına yol açmıştır.
BRC Gıda Standardı, gıda işlenmesini kategorize etmiş ve 6 başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

  • İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı ve beyaz et- balık)
  • Üretim (Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze)
  • Günlük Yiyecekler(süt ve süt ürünleri, yumurta)
  • Pişirilerek dondurulmuş, yemeye ya da pişirmeye hazır et ve balık ürünleri
  • Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, paketli gıda ürünleri
  • Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, hafif gıda ürünleri ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)